Search thousands of topics on CostHelper

BROWSE ALL TOPICS >> babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business sports weddings
CostHelper > Schools & Job Training  > ACT Prep

ACT Prep Cost


How Much Does ACT Prep Cost?

 
low costSelf-Guided Books or Software: $10-$30average costOnline Courses: $20-$600high costPrivate Tutoring: $95-$250 Per Hour
post Post    

The American College Test (ACT) is a college entrance exam covering four subjects: English, reading, math and science, with an optional writing component. Students may choose to prepare for the ACT, SAT or both tests, having scores sent to prospective colleges.

Typical costs:

  • Self-Guided ACT study tools like books and software typically cost $10-$30. For example, The Real ACT Prep Guide[1] book costs about $20 andCracking the ACT 2011 by The Princeton Review costs about $15. The Kaplan ACT 2011 Premier[2] study book with CD-ROM costs $17 and the study software SAT/ACT/PSAT 2012[3] by Topics Entertainment costs $30.
  • Online courses for ACT study typically cost $20-$600. For example, Barron's Test Prep offers 6 months of online access to ACT study tools for $20. This includes full-length ACT practice tests with instant scoring as well as customized tests focusing on areas where improvement is needed. Kaplan[4] offers a 2-3 month online class for $500, which includes online lessons, practice tests and a money-back guarantee if the student doesn't earn a higher score.
  • Instructor-led ACT prep classes typically cost $75-$600. For example, a review course held at Southeast Missouri State University[5] costs $75 for 12 hours of classroom instruction and covers all four subjects of the ACT. The Princeton Review[6] offers an 18-hour, in-person ACT prep course for $599, and courses are held at locations across the country.
  • Private tutoring for the ACT typically costs $95-$250 per hour, and can take place either in-person or online. For example, Revolution Prep[7] offers private ACT tutoring for packages ranging from $95 per hour ($3,799 for 40 hours of private ACT tutoring) to $250 per hour ($2,000 for 8 hours of private premium ACT tutoring), for tutoring in locations across the country. Packages with more hours are generally cheaper per hour. BWS Education Counseling[8] in Columbus, OH, charges $100 per hour for individual tutoring. Small group tutoring is offered at $50 per hour (per student with 4 students) to $70 per hour (per student for groups of 2 students).
Related articles: ACT Test, SAT, SAT Prep, College

What should be included:
  • ACT study courses and materials should include test-taking strategies and tips, as well as an overview of the test format. Multiple-choice practice questions should be provided in each of the four test sections: English, reading, math and science. One or more full-length practice tests should also be available. Study materials for the option ACT writing section may or may not be included.
Additional costs:
  • It costs $34 to register for the ACT. Some colleges require applicants to also take the writing portion[9] of the test, which costs an additional $15.50.
  • A scientific or graphing calculator[10] is required to take the SAT, as well as to complete test prep courses. A graphing calculator can cost $20 for a used, older model to $150 for a new, upgraded model. For example, used TI-82[11] calculators often sell for $30 or less on eBay, while a new TI-84 calculator[12] from Texas Instruments costs about $115 including shipping.
Discounts:
  • Peterson's College Search offers a free ACT practice test[13] .
Shopping for act prep:
  • ACCET[14] is the Accrediting Council of Continuing Education and Training and offers a searchable directory[15] of accredited test prep organizations.
  • In 2007, ACT scores were accepted by all U.S. four-year colleges or universities, although the SAT still had more total test-takers nationally. USA Today compares the ACT and SAT[16] .
  • Smart Money magazine lists 10 tips to remember when shopping for ACT prep products or services[17] .
post Post    
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


Fix-it Favorites: Duct Tape and WD-40
My mother taught me that all home fixit-projects can be accomplished with either duct tape or WD-40. If something shouldn't move and it does, use duct tape. If something should move and it doesn't, use WD-40. || Posted September 30 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments


 

Comment On Your Experience With ACT Prep
 
Subject:  *
Amount Spent:  *
Type of Program: Company: 
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.amazon.com/Real-ACT-3rd-Prep-Guide/dp/0768934400
  2.  www.amazon.com/Kaplan-2011-Premier-CD-ROM-Online/dp/1607144719
  3.  www.amazon.com/TOPICS-Entertainment-81288-PSAT-2012/dp/B0050RDRYO
  4.  www.kaptest.com/College/ACT/Instructor-Led/complete-act-prep-classroom-anywhere.html
  5.  www.semo.edu/continuinged/testprep_14269.htm
  6.  www.princetonreview.com/ChooseProducts.aspx?&testtype=TBA&producttype=ILD&productd...
  7.  /www.revolutionprep.com/
  8.  bwseducationconsulting.com/individual_tutoring.html
  9.  www.actstudent.org/writing/
  10.  professionals.collegeboard.com/testing/sat-subject/test-day/expect/calculators
  11.  www.ebay.com/sch/i.html?TI%2520Model=TI%252D82&_nkw=ti-82&rt=nc&LH_ItemCondition=1...
  12.  www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16844101109&nm_mc=OTC-Froogle&cm_mmc=...
  13.  www.petersons.com/college-search/free-act-practice-test.aspx
  14.  www.accet.org
  15.  www.accet.org/directory
  16.  usatoday30.usatoday.com/news/education/2007-03-18-life-cover-acts_N.htm
  17.  www.smartmoney.com/borrow/student-loans/10-things-testprep-services-wont-tell-you-...
More Schools & Job Training Topics
Check Out All Costs for Schools & Job Training How Much Does Becoming a Photographer Cost? How Much Does Veterinary School Cost? How Much Does Kindergarten Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Low cost baby shower
Paid: 600.00
I spent about $200 on food/snacks/simple decor- where I served Packaged desserts (due to covid) and deli sandwiches, bbq chicken and Bread/cheese/fruit... [more]
-Mommy to be
Baby Shower Cost
TSLIM Insulin Pump
Paid: 1131.20
I have Federal Blue Cross, the most expensive Self Plan. The insurance company paid $5,584.20 for the TSLIM, and I paid $1,131.20 out of pocket. Medtronic Insulin pump was quoted at the same price... [more]
-Read by EOB
Insulin Pump Cost
Prescription Eye Glasses
Paid: 380.00
Eye exam was less than $60. Frames alone were about $118. Extra-wide progrssive lenses an additional $80. Polycarbonate thin lens with blue light filter, UV protection, anti-glare, 1-year warranty on frames & lenses... [more]
-Lady 70
Eyeglasses Cost
About the free dog food
Paid: 100.00
I'm a 70 year old retired senior citizen I have two dogs Lily is Irish Terrier weighs about 15 lb very good dog Jade is a blue nose pitbull and she's 5 months old and weighs about 55 lb cost me $100 or better a month to feed them I like to ... [more]
-Robert moneyhan
Dog Food Cost
DIY Front End
Paid: 965.00
Front: 2xCV axel, 2xball joints, 2x Sway bar end links,sway bar bushings, 2xrotors, 2x brake pads. $500Rear: brake pads. $35New Tools (yay!):3 ton floor jack, 20v impact wrench, 2x Jack stands, tube lock-tite, can of pb blaster. $430.$965... [more]
-Mr. Gillis
Car Suspension Cost
Fujitsu split single unit
Paid: 3400.00
I was charged 3400 which include electrical work. The contractor was referred to me by a neighbor. I asked about a rebate and was informed the cost included any rebate money and he (the contractor) would take care of it... [more]
-A wary lake resident
Ductless Air Conditioner Cost