Search thousands of topics on CostHelper

BROWSE ALL TOPICS >> babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business sports weddings
CostHelper > Schools & Job Training  > Becoming a Nutritionist

Becoming a Nutritionist Cost


How Much Does Becoming a Nutritionist Cost?

 
low costAssociate's Degree: $5,000-$30,000average costBachelor's Degree: $14,000-$80,000high costMaster's Degree: $20,000-$65,000
post Post    

Nutritionists work in the field of dietetics and nutrition, and may serve a variety of functions from one-on-one nutritional counseling to overseeing food management at schools and hospitals. Nutritionists with advanced degrees may work for public agencies, preparing reports and educating the public on dietary matters. The American Dietetic Association[1] distinguishes nutritionists from dietitians based on education and certification received, although the nature of the work is similar.

Typical costs:

  • An associate's degree in nutrition costs $5,000-$30,000 and can prepare entry-level workers for a career as a nutritionist or dietitian's assistant, but does not prepare individuals seeking licensure as a nutritionist. Long Beach City College[2] in Long Beach, CA, offers a two-year associate's degree in food and nutrition for $5,500 including only tuition, books, and fees. In Palatine, IL, Harper College[3] offers an associate's degree in dietetics and nutrition for $4,800-$20,500 based on resident and non-resident tuition for a 47 credit-hour program.
  • A bachelor's degree in health science, dietetics or a related field costs $14,000-$80,000. This degree prepares students for more advanced careers in nutrition, and is often a prerequisite for licensure and graduate study in nutrition. A bachelor's degree in dietetics at Eastern Michigan University[4] costs $14,300 for 58 credit hours and can be completed online. Undergraduate tuition at Montclair State University in Montclair, N.J., costs $7,800 per year for residents and $16,400 per year for non-residents, taking four years to complete.
  • A master's degree in nutrition costs $20,000-$65,000. Northeastern University[5] in Boston offers a 41-credit hour Master of Science in Applied Nutrition degree for $21,400. The program focuses on disease prevention through better dietary habits and is led by real-world practitioners, including dietitians, an exercise scientist, and a clinical psychologist. A master's degree in nutrition through the University of Bridgeport[6] in Connecticut costs $21,200 for 31 credit hours.
  • Certification or licensure for a nutritionist differs in each state, but costs $100-$350. For example, Minnesota's licensing fees[7] for a nutritionist include $175 to apply, $165 for the initial license and $50 annually to renew. It costs $100 to reinstate a nutritionist's license once it has lapsed. In Massachusetts[8] , dietitians and nutritionists are licensed under the same name at a cost of $196 and $130 for bi-annual renewal[9] . Pennsylvania[10] also licenses dietitians and nutritionists under the same title, the LDN (Licensed Dietitian-Nutritionist). The application fee is $45, the license costs $25, and the annual renewal fee costs $65. All Pennsylvania dietitian-nutritionist licensees must complete at least 30 hours of continuing education credits to renew a license.
Related articles: Becoming a Dietitian, Community College, College

What should be included:
  • An associate's degree in nutrition should cover coursework in food science, nutrition counseling and education, research, and community nutrition, such as this accredited degree from Mansfield University[11] in Pennsylvania. A bachelor's degree, such as the program at Kent State in Kent, OH, will further the student's education to include chemistry, physiology, microbiology and courses related to managing food service systems. Master's degrees in nutrition, such as the degree offered at NYU Steinhardt School of Culture, Education, and Human Development[12] , offer coursework in research methods, food policy and advanced nutrition science.
Additional costs:
  • Additional fees like room, board, and health insurance can cost $10,000-$20,000. At the University of Bridgeport [13] in Connecticut, extra fees include $11,700 to $16,000 per year for room and board, and $800 per year for health insurance. Extra fees at Montclair State University include $650 for books, $15 each for lab coats, and $50 for American Dietetic Association membership.
Discounts:
  • Scholarships from colleges and industry groups may help pay for education in nutrition. The American Dietetic Association[14] grants scholarships of $500-$3,000, for example, and Michigan State University[15] offers nutrition scholarships to undergraduates and graduate students.
Shopping for becoming a nutritionist:
  • Nutritionists seeking licensure should contact the Commission on Dietetic Registration which lists requirements for nutritionists and dietitians by state. Some states license nutritionists and dietitians under the same regulations. In states that do not require licensure, individuals may often practice as a nutritionist, but without using certain credentials.
  • The American Nutrition Association explains four credentials which can be attained by nutritionists[16] , such as the Certified Clinical Nutritionist (requires bachelor's and master's degrees) to the Certified Nutritionist (requires associate's degree). The organization also has a searchable database of schools offering nutrition degrees[17] .
  • The Bureau of Labor Statistics gives career information for nutritionists and dietitians[18] .
post Post    
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


Fix-it Favorites: Duct Tape and WD-40
My mother taught me that all home fixit-projects can be accomplished with either duct tape or WD-40. If something shouldn't move and it does, use duct tape. If something should move and it doesn't, use WD-40. || Posted September 30 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments


 

Comment On Your Experience With Becoming a Nutritionist
 
Subject:  *
Amount Spent:  *
Type of Program: School: 
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.eatright.org/HealthProfessionals/content.aspx?id=6859
  2.  www.lbcc.edu/financialaid/
  3.  goforward.harpercollege.edu/registration/tuition/fees.php
  4.  www.emich.edu/sbs/tuitionfeesoutline.php
  5.  www.cps.neu.edu/degree-programs/graduate/masters-degrees/masters-applied-nutrition...
  6.  www.bridgeport.edu/admissions/healthsciences/tuitionandfinaid/tuitionandfees
  7.  www.dieteticsnutritionboard.state.mn.us
  8.  /www.eatrightma.org/professional/licensure.php
  9.  license.reg.state.ma.us/public/dpl_fees/dpl_fees_results.asp?board_code=NU
  10.  www.hava.state.pa.us/portal/server.pt/community/state_board_of_nursing/12515/licen...
  11.  www2.mansfield.edu/nutrition/nutrition-dietetics-degree/
  12.  steinhardt.nyu.edu/nutrition/dietetics/ms/34/curriculum
  13.  www.bridgeport.edu/admissions/healthsciences/tuitionandfinaid/tuitionandfees
  14.  www.eatright.org/BecomeanRDorDTR/content.aspx?id=8133
  15.  /www.msu.edu/~fshn/scholarships/scholarshipwebX-form.html
  16.  americannutritionassociation.org/toolsandresources/descriptiondegreescredentials
  17.  americannutritionassociation.org/schools
  18.  www.bls.gov/ooh/Healthcare/Dietitians-and-nutritionists.htm
More Schools & Job Training Topics
Check Out All Costs for Schools & Job Training How Much Does Auto Mechanic Training Cost? How Much Does High School Cost? How Much Does Welding Training Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Replace Toilet Wax Ring (DIY)
Paid: 25.00
Cost could have been cheaper, but previous owners hired a plumber and contractor who didn't do the job right. So we ran into problems. The first wax ring didn't work, so we had to buy the old fashioned type... [more]
-JT Holm
Toilet Repair Cost
Plumbing totourial
Paid: 0.00
I am appalled by some of these charges myself and yes plumbers have a hard,disgusting and exhausting job and it’s not for everyone... [more]
-Caleb Domec
Plumber Cost
Ischemic stroke
Paid: 89000.00
I had a CT scan, they called helicopter to transfer to trauma hospital in Atlanta, but neurosurgeon there said the stroke is is I n a deep area, and would be too dangerously to remove the clot surgically... [more]
-Marie-Jose
Stroke Treatment Cost
Connective tissue graft
Paid: 1300.00
Had to get a connective tissue graft for three of my teeth on my lower left and likely will need a few more done down the road (genetics). The procedure took about an hour and was pain-free... [more]
-
Gum Tissue Graft Cost
Alaska propane pricing 2020
Paid: 130.71
No contract price is $3.87 x 32.8 gallons + $3.81 fee = delivered remote Cooper Landing Alaska. New contract renewal $1.91/gallon for delivery plus propane cost which I need to check on... [more]
-Keith Mantey
Propane Cost
Funeral
Paid: 160.00
Can somebody contact me... [more]
-Terrance Samuel
Releasing Doves Cost