Search thousands of topics on CostHelper.com

BROWSE ALL TOPICS >> appliances babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business weddings
CostHelper > Schools & Job Training  > Becoming a Dietitian

Becoming a Dietitian Cost


How Much Does Becoming a Dietitian Cost?

 
low costLicensing: $100-$300average costBachelor's Degree: $5,000-$20,000+ Per Yearhigh costMaster's Degree: $15,000-$61,000
post E-mail post Post  

Dietitians prevent and treat illnesses through public education on healthy dietary choices. For example, dietitians might plan food and nutrition programs for specific patients based on the needs for a low-fat or low-sodium diet. They may work for hospitals, schools and government agencies. The American Dietetic Association[1] distinguishes dietitians from nutritionists based the specific education and certification received.

Typical costs:

  • A bachelor's degree ranges from $5,000 per year at a state college to $20,000 or more per year at a private college. The Bureau of Labor Statistics[2] recommends that dietitians earn a bachelor's degree in dietetics, foods and nutrition, food service systems management, or a related area. A specific undergraduate degree is not always required, but many schools such as the University of Kansas[3] say coursework in biology, chemistry, physiology, and nutrition are prerequisites. Eastern Michigan University[4] 's online bachelor's in dietetics is 58 credit hours and costs $14,300.
  • A master's degree in dietetics costs $15,000-$61,000, and can help dietitians seeking careers such as research, public health or advanced clinical work. At the University of Kansas[5] , a master's degree in Dietetics costs $10,000 for in-state tuition and $24,000 for non-resident tuition for the 33 credit program. A Master of Science in Public Health/Registered Dietitian (MSPH/RD) degree at John Hopkins University[6] in Baltimore costs $61,120. This degree program takes 18 months to complete and has an emphasis on public health nutrition.
  • Licensure, certification or registration requirements vary by state and cost $100-$300. Unlicensed individuals may be able to practice as a dietitian in certain states, but may not use certain titles. Minnesota[7] charges licensing fees of $100-$200 for the application (depending on desired registration), $165 for the license, and $50 for annual renewal. In New York, certification for a dietitian costs $294. In Oregon[8] , certification costs $50 for the application, $75 for initial certification, and $75 for annual renewal. Applicants must obtain a passing score on the Commission on Dietetic Registration (CDR) test and hold a four-year degree in a related field.
Related articles: Becoming a Nutritionist, College

What should be included:
  • A degree in dietetics should include coursework in foods, nutrition, foodservice management, chemistry, biochemistry, biology, anatomy, business, and communication according to the American Dietetic Association[9] .
Additional costs:
  • Cost of living and other fees can add $10,000-$35,000 per year to a student's tuition cost. For example, John Hopkins University[10] in Baltimore, MD, estimates additional fees of $12,000-$22,000 per year for housing, $3,000-$12,000 per year for meals, and $2,400 in www.hopkinsbayview.org/nutrition/MSPH>additional fees like transportation, uniforms, health insurance and textbooks.
Discounts:
  • Scholarships from organizations and colleges may be available to help pay for training in dietetics. The American Dietetic Association[11] grants scholarships of $500-$3,000. Marywood University in Scranton, PA, offers various scholarships specifically through the nutrition and dietetics department, as does Iowa State University in Ames, IA.
Shopping for becoming a dietitian:
  • Students should attend a coordinated program in dietetics, as recognized by the American Dietetic Association[12] .
  • The Commission on Dietetic Registration lists licensing, certification, or registration requirements for dietitians by state. In the 33 states requiring licensure, like Alabama and Maryland, it is illegal to practice as a dietitian without that license. In the 12 states requiring certification, such as Connecticut and Indiana, a dietitian can still practice the occupation, but state rules limit the use of particular titles. Registration is the least common among state guidelines, and is specific to California. It is the least restrictive in the use of titles and adherence to qualifications.
post E-mail post Post  
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


7 Lesser-Known Discounts for the 50+ Crowd
As they age, members of the Baby Boomer generation don't like to admit that they're senior citizens, but they love getting discounts. It's kind of a quandary, because some of the best deals available are reduced prices for older folks. || Posted October 21 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments


 

Comment On Your Experience With Becoming a Dietitian
 
Subject:  *
Amount Spent:  *
Program: School: 
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.eatright.org/HealthProfessionals/content.aspx?id=6859
  2.  www.bls.gov/ooh/Healthcare/Dietitians-and-nutritionists.htm
  3.  www.dietetics.kumc.edu/masters-eligibility.html
  4.  www.emich.edu/sbs/tuitionfeesoutline.php
  5.  www.kumc.edu/student-services/office-of-the-registrar/current-students/tuition-and-fees...
  6.  www.hopkinsbayview.org/nutrition/MSPH
  7.  www.dieteticsnutritionboard.state.mn.us
  8.  licenseinfo.oregon.gov/index.cfm?fuseaction=license_seng&link_item_id=1552
  9.  www.eatright.org/BecomeanRDorDTR/content.aspx?id=8143
  10.  www.jhu.edu/~hds/oncampus/rates.html
  11.  www.eatright.org/BecomeanRDorDTR/content.aspx?id=8133
  12.  www.eatright.org/BecomeanRDorDTR/content.aspx?id=8471
More Schools & Job Training Topics
Check Out All Costs for Schools & Job Training How Much Does Middle School Cost? How Much Does Becoming a Photographer Cost? How Much Does Veterinary School Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Sinus Infections - Steroid shot and sent home
Paid: 2753.00
I woke up having breathing problems. I went to nearby non-hospital THH office. Nurse took blood pressure and temperature. Dr came in the room and spent less than 10 minutes and stated I had sinus infection... [more]
-Bill Moore
Emergency Room Visit Cost
Mold Testing Pacific Palisades, CA
Paid: 800.00
It cost us 800. We were pleased with Knight Environmental consulting who we hired. They were very thorough. Friendly and respectful of our home.They checked everywhere in our 7000ft home and tested the air... [more]
-AMY SCHWARTZ
Mold Inspection Cost
extraction
Paid: 739.00
Had 3 extractions yesterday. The cost was 304.00 each extraction but with some kind of insurance plan you could get 30% off. The plan was 75.00 annually and came at a huge savings on the work as my final cost with the plan was 814... [more]
-Dental mess
Tooth Extraction Cost
McHenry MD - Suburban Propane
Paid: 3300.00
Just got my bill and in 5 weeks we supposedly used 356 gals. Hard to do when you are not there the entire time and you turned the thermostat to 60. They charged $.35 more per gallon then from 5 weeks ago. $3.42 per gallon... [more]
-Check your bill with Suburban
Propane Tank Cost
Laceration from stick
Paid: 25.00
Slipped and fell on a stick while running around on a hill, and recieved 2 lacerations on my right leg, one about an inch long and one about 2 inches long. Called my insurance asap (Kaiser) and they directed me to one of their Urgent Cares... [more]
-
Stitches Cost
Urinalysis was asked of me
Paid: 3920.00
This was supposed to cost $250. Total!$3,675. for a urinalysis. Not mentioned anywhere on ANY search was this required to get a card... [more]
-Nellie28
Medical Marijuana Card Cost